İlk Yardım Eğitimi İstanbul | İlkyardım Nedir?
71
page-template-default,page,page-id-71,,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-680

İlkyardım Nedir?

İlkyardım Nedir?

Tüm ani hastalık, kaza, yaralanma, afet, zehirlenme, boğulma vb. durumlarda hastanın ve olay yerinin güvenliğine sağlamak, hastanın/yaralının ilk değerlendirilmesini yapmak, hastaneye veya profesyonel yardım gelene kadar hastanın durumunun kötüleşmesini önlemek ve tekrar hayata döndürmek için yapılan ilaçsız girişimlere ilkyardım denir. Acil durumların kötü sonuçlarının en aza indirmesinde en etkili yol ilkyardımdır.

İlkyardımın Önemi

Acil durum ve kazalarda ölenlerin büyük bir kısmı ya müdahale edilmemesinden veya hatalı müdahale yapılmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle trafik kazalarında sakat kalma oranının yüksekliği hatalı ilkyardım yapılmasından kaynaklanmaktadır. Öyle ki gazetelerde de yer almış bir olay: Doktor ve aynı zamanda ilkyardım eğitmeni olan bayan kaza yapar. Kazada hem sırtından hem de kafasından darbe almıştır. Kafasındaki yaradan aşırı kan kaybettiğini görenler hızla doktor hanımı araçtan çıkartmaya girişmişlerdir. Doktor hanım “durun yapmayın, belim daha kötü, beni sakat bırakabilirsiniz beni araçta bırakın” gibi cümleler kullanınca, kurtarmaya çalışanlar “aldığı darbeden dolayı ne dediğini bilmiyor” diyerek doktor hanımı karga tulumba araçtan çıkartıyorlar. Sonuç mu sonuçta doktor hanım yaşıyor fakat kalan ömrünü tekerlekli sandalyede tamamlamak zorunda olarak…

Evimizde her zaman olabilecek kazalarda da ne yapılacağını, nasıl müdahale edileceğini bilmemekteyiz. Yanık olaylarında kalan izlerin çoğu yine ilkyardım hatasından kaynaklanmaktadır.

Bu tür acil durumlarda bir canı hayata tutturabilmek için kendinize bir şans tanıyın. İlkyardım öğrenin, öğretin ve uygulayın.

Kurumlar Açısından İlkyardımın Önemi

İlkyardım uygulamasını bilmek kuruma şu yararları sağlar;

  • Acil durumlarda ilk müdahalenin anında yapılmasını sağlar
  • Çalışanın kuruma aidiyetini sağlar.
  • Çalışan kendisine önem verildiğini hisseder ve kuruma katkısı daha fazla olur.
  • Çalışanların ailelerinin de bilinçlenmesi sağlanmış olur.
  • İlkyardım bilincinin arttırılması sağlanır.
  • Kurumun imajı ve değeri artar.

 

Halkla İlişkiler (PR) Faaliyetleri Açısından İlkyardım Eğitimi

Kurumlar çalışanına verdiği önemi göstermek için çeşitli eğitimlere önem vermekte ve bu eğitimlerin başında sağlık konuları ilk sırada gelmektedir. Dolayısı ile İlkyardım eğitimi kurumların hem çalışanlarda hem de sektörde değerini arttırmaktadır.

Kurum çalışanları kendilerini daima güvende hissedecekleri bir ortamda çalışmalarını yürütürler. Bu da verimliliği arttırır.